česky‎ > ‎

Havárie tramvaje 17.2.1982

Havárie tramvaje 17.2.1982
čas: 16:45
místo: Letná / Špejchar , Praha 6


 
z Večerní Prahy 18.2.1982

Tramvajová tragédie

Praha (vp)  Hrozný rachot, přehlušující běžný uliční hluk, upoutal včera odpoledne před pátou hodinou pozornost všech chodců na třídě Obránců míru v Praze 7.
     Způsobila ho tramvaj 26 jedoucí od Letné ke Špejcharu, která náhle prudce vybočila doleva, vykolejila a převrátila se. Gejzír jisker a oblaka prachu doprovázely její nešťastnou jízdu po hraně střechy. Tramvaj se dostala do protisměru, kde zachytila jedoucí osobní auto, zdemolovala sloup veřejného osvětlení i ochranné zábradlí na chodníku a skončila na boku.
    Kvílivý hlas sirén v několika minutách ohlásil, že na místo tragédie se rychle sjíždějí sanitky a vozy VB. Nehoda, která v době od 16,47 do 19,55 přerušila obousměrný tramvajový provoz na úseku Strossmayerovo náměstí - Hradčanská, si přes rychlý zásah vybrala krutou daň. Sedm osob zahynulo, dvanáct jich bylo s těžkými zraněními převezeno do nemocnice a dalších 43 cestujících i řidič vyvázli s lehkými zraněními.
     Podle předběžné zprávy si řidič tramvaje pravděpodobně nevšiml, že výhybka není nastavená na přímý směr, což způsobilo vykolejení tramvaje. Podrobnější šetření nadále probíhá. Je to nejtragičtější tramvajová nehoda od poloviny šedesátých let, kdy při havárii tramvaje na Chotkově silnici zahynuly dvě osoby.
     Bezprostředně po včerejší havárii se začaly odstraňovat její následky. Náhradní dopravu zajišťovalo šest autobusů a tramvaje odkloněné na objížďkové trasy.
     

? z neznámého časopisu - pravděpodobně jde o Mladý svět

Tragédie na Letné

Ve středu 17. února v 16,45 najel řidič přeplněné tramvaje č. 26 Miroslav D. vyšší rychlostí, než je povoleno, do výhybky konečné č. 20 na třídě Obránců míru v Praze 7 ve směru od Letenského náměstí na Špejchar. Výhybka byla nastavena pro odbočení vlevo na tramvajovou smyčku, zatímco směr linky 26 je přímý.
Tragická výhybka Prudká změna směru způsobila vykolejení a převrácení tramvaje, která vletěla do protisměru, střetla se s osobním vozem a zastavila se až o sloup veřejného osvětlení u výjezdu ze smyčky č. 20.

Škoda na tramvaji je 70 tisíc, škoda na autě 15 tisíc, ale to všechno je zanedbatelné, když vezmeme v úvahu, že při nehodě na místě zahynulo 6 lidí a při převozu do nemocnice sedmý (M.F. 34 let, R.J. 19 let, R.J. 38 let, R.K. 6 let,  M.M. 51 let, P.J. 28 let, A.Z. 30 let). Čtrnáct lidí bylo těžce zraněno a 43 lidí zraněno lehce. Řidič byl vzat do vazby. Je to největší neštěstí s dějinách pražské tramvajové dopravy. (jak)
    Z Rudého práva 18.2.1982:
Tramvajové neštěstí
PRAHA 17. února (ČTK) - Ve středu v 16.45 hodin z dosud nezjištěných příčin vykolejila tramvaj číslo 26 v Praze na Špejchaře. Šest lidí zahynulo a kolem dvaceti lidí bylo zraněno. Příčina se vyšetřuje.


ze Zemědělských novin 18.2.1982:

...
V době největší dopravní špičky včera v 16.45 hodin vykolejila poblíž stanice Hradčanská v Praze na Špejchaře plně obsazená tramvaj linky 26. Bezprostředně při havárii zahynulo šest lidí a další dvě desítky různě zraněných cestujících odvezly rychlé úrazové vozy První pomoci do několika pražských nemocnic. Okolnosti neštěstí se dosud podrobně objasňují. Je to co do počtu obětí nejtragičtější tramvajová nehoda za uplynulých patnáct let v hlavním městě.


z Mladé fronty 19.2.1982

Dopravní nehoda

Praha - Jak již bylo oznámeno, došlo ve středu 17. února v 16.45 hod. na třídě Obránců míru v Praze 7 k vážné dopravní nehodě.

Řidič tramvaje č. 26 Miroslav D. při jízdě od Letenského náměstí ke Špejcharu najel do výhybky postavené pro odbočení vlevo na tramvajovou smyčku. V důsledku rychlejší jízdy, než je povoleno pro jízdu do odbočky, tramvaj vykolejila a převrátila se. Přitom se střetla s protijedoucím osobním autem a demolovala sloup veřejného osvětlení a ochranné zábradlí.
Při nehodě zahynulo šest cestujících a jeden zemřel v nemocnici. Dalším 12 těžce zraněným a dalším 43 osobám, které utrpěly lehké zranění, byla poskytnuta okamžitá lékařská pomoc. Řidič tramvaje byl zadržen.

 Zprávy z novin vyhledali p. Jaroslav Vozobule a p. Josef Úlehla. Děkuji.

Český rozhlas 17. února  2017
http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/rachot-a-gejzir-jisker-od-tragicke-tramvajove-nehody-na-spejcharu-uplynulo-35-let--1699519

Rachot a gejzír jisker. Od tragické tramvajové nehody na Špejcharu uplynulo 35 let

Tragická nehoda tramvaje 26 na pražském Špejcharu (archivní foto)Foto: Archiv HZS Praha

Přesně před 35 lety vyjela v Praze tramvaj s číslem 26 ze zastávky Sparta, do stanice Hradčanská už ale nedorazila. Řidič si totiž nevšiml přetočené výhybky a vůz vykolejil. Událost se zapsala mezi nejtragičtější tramvajové nehody v Praze. Nehodu nepřežilo sedm lidí, další desítky cestujících se zranily. Tehdejší tisk událost popsal jako hrozný rachot, gejzír jisker a oblaka prachu.

„Na stanici na Spartě stály mraky lidí. Bylo to ve špičce, tak chtěli domů. Byli nervózní. Kdo mohl, tak se nacpal do 26,“ popisuje Roman Krása, kolega řidiče, kterému se stala nehoda na Špejcharu. 
Tragická nehoda tramvaje 26 na pražském Špejcharu (archivní foto)Foto: Archiv HZS Praha

„Vůz se rozjíždí, jede. Tady na Letné máme rovinky, tak jsme to vždycky perdili. Najednou bum, výhybka doleva, tramvaj vlítne do zatáčky a převrací se. Dveře se trhají, vypadávají první cestující. Ta tramvaj je vlastně zamáčkla, zatímco se setrvačností šoupala dál. Teď ten řidič prostě vyběhl ven, sednul si na bobek a říká: Panebože, panebože! A byl z toho prostě úplně zoufalý,“ dodává Krása. 

Převrátit tramvaj není podle historika pražského dopravního podniku Pavla Fojtíka jednoduché. Prázdný vůz tohoto typu váží asi 16 tun. „Pro srovnání: v srpnu 1968 se dav Pražanů před Československým rozhlasem pokoušel při okupaci vytvořit barikádu tím, že tam chtěli vyvrátit jednu tramvaj typu T3, ale nepodařilo se jim to,“ říká historik. 

Podle znaleckého posudku vznikla na vozu škoda 75 179 korun, což byla tehdy cena téměř celé tramvaje. 

Jiný případ neobvyklé tramvajové nehody je třeba z roku 1916, kdy vykolejil vůz nedaleko Čechova mostu. Prorazil zábradlí a visel z poloviny nad Vltavou.  Osobní vzpomínka z 18.2.2017 od S*** S*******

Jak jsem slíbila, posílám vám několik vzpomínek na tuto tragedii. Ten den jsem měla službu u přepážky ČSP v Dejvicích ul. Srbská. Odpolední služby byly vždy hodně vytížené návštěvností klientů, hlášení škod, v tento den jsem měli delší službu jeden den v týdnu. Po 16 hodině mě bylo divné, poč lidé nechodí a najednous e mě zdálo, i když ulice Srbská je od hlavní dále, nebyly slyšet žádná auta ani tramvaje. To mě bylo divné, tak jsem telefonovala na hlavní pobočku, která byla na ul. Obránců míru (tehdy) na křižovatce Špejchar. Tam měl službu pan Potužník, který mě řekl, že se něco stalo za křižovatkou. Ale také nevěděl přesně co, a z provozovny nemohl odejít. Za pár minut na to přešel ke mě do provozovny můj syn s kamarádem, tehdy jim bylo 17 let, a oba byli v šoku. V té tramvaji jeli od stanice Letna ( ta tehdy byla u obchodního domu Brouka Babka) což jim také možná zachránilo život, protože byli uvnitř tramvaje uprostřed. V tramvaji už místo na sezení nebylo, tak oba stáli nad sedícími pasažéry. Když tramvaj jela kolem Sparty, oba cítili v rychlé jízdě nebezpečí a měli co dělat, aby se udrželi poutek. Této tramvaji se tehdy říkalo "ponorka" byla obzvlášť úzká. Po havarii tramvaje oba vylezli zadním oknem, které někdo rozbil a aniž se s někým bavili, šli rovnou za mnou do práce. Syn byl v šoku, přinesl mě Večerní Prahu celou špinavou od krve. Když jsem se ptala, co se stalo, jenom mě řekl, že viděl z pod tramvaje nohy a červené kozačky. Bylo vidět, že jsou oba v šoku. Já jsem pobočku zavřela, odvezla jsem kamaráda mého syna domů, tehdy bydlel Na Dědině v Ruzyni, a byl v takovém stavu, že jsem ho nemohla nechat odjet samotného. V místě, kde tramvaj vykolejila byly v té době ještě domy a v jednom tom domě byla garáž od Starožitností. V té garáži pracoval můj známý pan Alois Maněna, který mě potom říkal, že on byl první u toho neštěstí a volal telefonicky záchranku a policii. To je asi tak všechno, co si z  té škaredé středy já pamatuji. Mému synovi je už 52 let, ani jsem se ho nechtěla ptát, jestli na ten den vzpomíná, ale jeho kamarád, ten do těď na to vzpomíná a nějak to nemůže vytěsnit z myšlení. Před chvílí mě totiž volala jeho maminka, s kterou jsme přítelkyně už skoro 60 let a práv si mě stěžovala, že jí syn včera volal, jestli má tis Aha ze čtvrtka, protože se tam o této tragedii píše. Já jsem se proto podívala na počítač a tam jsem se dozvěděla o vás, a proto jsem se rozhodla se s vámi spojit. Jsem ráda, že se klukům nic nestalo, ale přiznám se k tomu, že i když jsem to na vlastní oči neviděla, dlouho jsem se nemohla v noci při usínání zbavit té myšlenky a představy, co se mohlo synovi stát, kdyby stál třeba na jiném místě. Odnesla jsem tento jeho zážitek mojí žaludeční nevolností, s kterou jsem se nějakou dobu léčila. 


 

Poznámky k okolnostem havárie:


1. Výhybka byla neobvykle nastavena na odbočení protože bezprostředně před havárií se do smyčky odstavovala porouchaná tramvaj.

2. Zodpovědnost za nastavování výhybek měly v různých dobách různé osoby (výhybkář, řidič předchozí tramvaje, průvodčí...), ale v této době bylo povinností řidiče, aby se přesvědčil o nastavení výhybky a aby snížil rychlost na 15 km/h (podle jiného pramene 20 km/h) . V tomto případě tramvaj jela 40-45 km/h.

3. Předtím, než se tramvaj převrátila na pravý bok se odstředivým tlakem cestujících otevřely dveře a několik cestujících, kteří byli nejblíže dveřím vypadli ven. Tramvaj se pak na ně převrátila a většinu z nich usmrtila. Nejméně jeden z vypadnuvších cestujících přežil s těžkým zraněním.

4. Podle neověřené zprávy řidič brzdil, ale neúčinně. Snad v důsledku technické závady.

5. Česká televize natočila o této havárii epizodu seriálu "Osudové okamžiky", která se vysílala 14.11.2002.

 Prosím všechny, kdo mají informace nebo fotografie o této tragédii, aby mne kontaktovali:
emailem tomas(at)svoboda.com nebo telefonem 775 593059. Děkuji.

Proč mne to zajímá?
Protože jsem tu tramvaj nedoběhl.


Tomáš Svoboda
 
 
Klíčová slova:
tramvaj, Letná, Špejchar, Praha, havárie, neštěstí, smrt, koleje, vykolejit, výhybka
Subpages (1): tramvaj1982.html
Comments