česky‎ > ‎český blog‎ > ‎

Cyril a Metoděj - minisérie v České televizi

posted Jul 21, 2013, 1:18 PM by Tomas Svoboda
Cyrila a Metoděje jsem od dětství nesnášel.
V bytě mých prarodičů a rodičů visel na zdi starý barvotiskový dvojportrét, ze kterého na mne celé mládí uhrančivě zíraly dvě divné tváře, nemoderní a zastaralé. Později jsem je začal tolerovat, když jsem pochopil, že ti dva chlapi si ten kýčovitý obraz nevymysleli a když v roce 1985 se jejich výročí stalo příležitostí k protikomunistické demonstraci. Ale stejně mě nikdy nelákalo se o nich něco dozvídat.

Nicméně přišel rok 2013 a jeden ospalý večer s Českou televizí. Miniseriálu "Cyril a Metoděj - apoštolové Slovanů" jsem si všiml až při třetím dílu ze čtyř, což se později ukázalo jako šťastná okolnost. Třetí díl mě zaujal: Roman Zach - osvědčený seriálový chlapák, věčně frustrovaný rozpolcený bojovník - v roli Metoděje - mě okamžitě dostal. V jeho pojetí je postava Metoděje autentická a uvěřitelná: Zapálený nadšenec, fanatik v nejlepším smyslu, chlap otlučený životem, deroucí se za svým cílem - to je hrdina, se kterým se lze ztotožnit. Klobouk dolů.

Později jsem si pustil celou sérii od prvního dílu. Naštěstí už jsem byl nadšen - jinak bych první minuty nepřekousl: Rádoby mystické prožitky dítěte Konstantina byly tak kýčovité jako ten barvotiskový obraz. Naštěstí po pár minutách se z obou bratrů stali velcí chlapi a zbytek série byl jak poučný, tak poutavý a v mojí hlavě rezonoval dalších několik dnů jako chytlavá melodie.

Romane Zachu a autoři, díky vám: Právě jste pro mne ty dva chlapy proměnili z kýčovitých panáků na živé borce. To se nezapomíná.
Comments